Güneş Tutulması Olurken Neler olmuş, Neler…

Günümüzde bir ilköğretim çağında ki çocuğa “Güneş tutulması neden olur?” diye sorun size bir roman gibi anlatsın fakat tarihte iş bu kadar kolay değildi, hadi bir geçmişe gidip bu ilginç konunun o dönemlerde neler yaptığını bir inceleyelim bakalım.

İran´da yaşayan Med Kralı Kyaksares ile Lidya Kralı Alyattes´in orduları, M.Ö. 585 yılının 28 Mayısında Kızılırmak Nehri kıyısında karşılaştı. Savaş sırasında tam güneş tutulması meydana geldi ve gün ortasında ortalık gece gibi karardı. Bunu ilahi bir işaret olarak algılayan ve büyük bir gunestutulmasiinanislare  korkuya kapılan taraflar, aralarında barış anlaşması yaparak, savaşa hemen son verdiler. Kızılırmak, her iki devlet arasında sınır kabul edildi. Tarihçi Herodot´a göre antik dünyanın 7 bilgesinden biri olan Miletoslu Thales, bu tam güneş tutulması olayının zamanını, günü gününe hesapladı. Bir inanışa göre Thales, taraflara savaşırlarsa günün kararacağını söyleyerek savaşı durdurdu.gunestutulmasivetoplum

Güneş tutulması toplumlarda değişik inanışlara neden oldu. Bazı yörelerde ay ve güneşin şeytan tarafından tutulduğuna inanılıyordu. Bazı yörelerde hala geçerliliğini sürdüren bu inanışa göre, tutulma olayı başlayınca teneke, davul çalınıyor, silahlar ateşleniyor, gürültüden korkan şeytanın ayı veya güneşi serbest bırakacağına inanılıyor. Bazı toplumlarda ise güneş tutulması, kıyamet, kıtlık, savaş, karışıklık ve deprem alameti sayılıyor. Kimileri de güneş tutulmasını  büyük ve ünlü kişilerin ölümüne işaret sayıyor.

cingunestutulmasiM.Ö. 2300’lerde, eski Çinli astrologların halihazırda sofistike gözlem binaları bulunmaktaydı ve M.Ö. 2500 gibi eski bir tarihte, Li Shu astronomi hakkında yazıyordu. Tam güneş tutulmalarının gözlemlenmesi, imparatorun gelecekteki başarısı ve sağlığını tahmin etmekte önem teşkil ettiği için, astrologlara bu olayların ne zaman oluşabileceğini bulmak gibi zor ve ağır bir görev verilirdi. Tahminin doğru yapılamaması, en azından M.Ö. 2300 tarihinde kaydedilen bir olaya göre, iki astrologun kafasının kesilmesiyle sonuçlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir