Kara Ölüm (Veba)

1347 yılında güneybatısından başlayıp 1340 lı yılların sonunda Avrupa’ya ulaşan büyük salgın; yalnızca 14. Yüzyılda 200 milyon insanın ölümüne yol açtığı belirtiliyor. Çin ve Orta Asya^dan başlıyor 1347 de yani başladığı yılda bir Ceneviz ticaret merkezini kuşatan Moğol ordusunun vebalı cesetleri mancınık ile kalenin içine atması ile oradan Avrupa’ya taşınıyor. Bu dönemde Avrupa’da krallar, çocukları, kilise vebadan fena bir şekilde etkileniyor .

14. Yüzyıl'da Avrupa'yı Kırıp Geçiren Kara Veba Salgını Hakkında ...


Kara Ölüm’ün Avrupa’nın nüfusu üzerinde büyük bir etkisi olmuş ve Avrupa’nın sosyal temellerini değiştirmiştir. Roma Katolik Kilisesi için de büyük bir darbe olan Kara Ölüm; Museviler, Müslümanlar, yabancılar, dilenciler başta olmak üzere azınlıklara zulmedilmesine yol açmıştır.

Veba salgını nedir? Moğollar'dan Avrupa'ya nasıl yayıldı?

Salgının daha sonra farklı şekiller ile her yeni nesli etkilediği düşünülür;
etkileri 1700 lü yıllara kadar devam etmiş, 1629-1631 İtalya salgını, 1965-66 Büyük Londra salgını, 1679 büyük Viyana salgını, 1720-22 Marsilya salgını ve son olara 1771 Mokova salgını meydana gelmiştir. Deri altında kanamalar olduğundan deri kararmaktadır ve kasıklar şişmektedir. Bu nedenle Kara Ölüm dendiği düşünülürse de “Kasvetli” anlamında Kara Ölüm denmesi daha mantıklı gibidir.

Kara Ölüm denilen vebaya bir bakterinin yol açtığı ve sıçanlar ile pireler tarafından taşındığına 19. Yüzyıl da hükmedilse de Oslo Üniversitesi’nden Prof. Nils Stenseth 20. yüzyılda fareleri günah keçisi olmaktan kurtaracak bir araştırmaya imza attı ve hastalığı yayan ve taşıyanın vücutta ki bitler olduğu anlaşılmış oldu.

veba döneminde doktorların taktığı karga gagalı maske

17. yüzyıl Avrupa’sında, veba kurbanlarına bakan doktorlar, o zamandan beri uğursuz tonlara bürünmüş bir kostüm giyiyorlardı: kendilerini kafalarından ayaklarına kadar örtüyor ve kuş benzeri uzun bir gagası olan maske takıyorlardı. Gagalalı veba maskelerinin arkasındaki neden, tehlikeli hastalığın doğası hakkındaki yanlış bir fikirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir