Güzeldi, yaşandı ve bitecek mi?

 

Her halde insanoğlunun yaşadığı hiç bir felaket bu kadar sessiz, bu kadar insanın yaptıklarının sonucu olarak, bu kadar “Ne olursa olsun” bilinciyle hareket etmenin sorumsuzluğu ile gerçekleşmemiştir. Tüm Dünya, çevre ile ilgili konularda “Ne olmuş yani bu yaz mevsiminde biraz fazla ısındıysak ” veya “Ayılar kış uykusuna yatamıyorsa o tamamen onların sorunu, biz de arada bir uyuyamıyoruz, ne yani gidip kendilerine ninni mi söyleyelim?” Türünde bir vurdum duymazlık içinde bir uçurumun eşiğine doğru gidiyor. Bu arada kutuplardan büyük buz parçaları kopup sıcak bölgelere doğru hareket ederken, asıl küresel ısınmanın gizli faalleri de bulunuyor; Büyükbaş hayvanlar. Efendim neymiş de bu hayvancağızların çıkardığı gazlar sera etkisinin en önemli nedeniymiş (Bu güzel müjdeyi alıp ta insanların her sevinçli günlerde yapıldığı gibi gezegenlerini kurtarmanın sevinciyle havaya ateş edip bir kaç cana kıymamaları en büyük dileğimizdir.)

Daha hangi Doğal çevre uyarısı, Dünya’nın boğulmakta olan bir insan gibi suyun içinden uzattığı yardım elini tutmak için gerekirse suya atlamamızı sağlayacak bilemiyorum. Çevre için en önemli can simitlerinden biri olan “kyoto” anlaşmasına imza atmamış veya üye ülkelerin % 55′ i imzalamadan hayata geçemeyecek yaptırımların olmamasını fırsat bilen sanayi ülkelerinin yaymaya devam ettiği sera gazlarının sanayice gelişmişlik oranını sürekli yükselteceği bir gelecekte yaşamlarını sürdürecek mirasçılarına nasıl bir Dünya ortamı bırakacağı bilimsel olarak artık çok iyi anlaşılmışken, yüzyıllarca yaşayacağını düşünüp ellerini ticari karların sıcaklığı içinde oğuşturan bir tüccar mantığını hala devam ettirmek maalesef anlaşılır gibi değil. Bu durum batmakta olan bir geminin su alan bölümlerini tamir etmek yerine, su almakta olan gemide yaşayabilme ihtimalini düşünmeye benziyor.

Milyarlarca yıl değişen Atmosfer, özellikle 1950’li yıllardan sonra yer altından çıkarıp özellikle enerji için kullandığımız fosil yakıtlarla daha hızlı bir değişim sürecine doğru gidiyor.Yani küresel ısınmanın asıl nedeni “Biz suçlu değiliz “diyemiyen Büyükbaş hayvanlardan ziyade hırsına yenik düşen, hiç başını gökyüzüne kaldırıp mavi Atmosfer’e bakmamış insanlardır. Lütfen arada bir büyük bir kentin ufuk çizgisine bakın; ne yazık ki küme küme gördüğünüz o grilikler yağmur bulutları değil, üzerimize bir çarşaf gibi örtülmeye başlayan sera gazlarıdır.Sadece Türkiye’de değil, Dünya’nın büyük bölümünde akşam güneşi artık bu görüntülerle batıyor. Saygılarımla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir