Son Kahraman

John Rabe adını daha önce hiç duymuş muydunuz? Doğrusunu isterseniz bende bu adı “Son Kahraman” filmini izledikten sonra öğrendim.II. Dünya savaşının başlarında Japonların, Çin Halk Cumhuriyeti’nin eski başkenti olan Nanking’i ele geçirmeleri sırasındaki 6 haftalık sürede 300.000’den daha fazla Çinlinin öldürüldüğü o zalim günleri anlatan “Nanking Nanking” adlı filmini izlerken “İnsan oğlu bu kadar mı zalim, bu zavallı insanları kurtarmak için hiç mi kimse yardım etmemiş?” diye sormuştum “Son Kahraman” adlı filmle en azından “John Rabe” gibi insanların ayaklarını uzatıp kahvelerini yudumlamak yerine zalim savaş koşullarında “Ne kadar insan kurtarırsam “düşüncesi ile hayatını riske attığını görmüş olmak sorumun karşılığı gibiydi.

John Rabe, Nanking’de bir fabrika müdürüdür ve japonların büyuk bir kuvvetle şehri işgal edeceği günlerde emekli olacaktır fakat savaşın korkunç günlerini yaşayacağını bildiği bir kenti terkedip emekliliğinin tadını çıkarmakla, Nankin’de kalıp insanlara yardım etmek arasında bir süre ikilemde kalır ve insanlık için çok değerli bir karar vererek kentte kalır, Alman olmanın dolayısı ile Japonların müttefiki olmanın getirdiği avantajla binlerce Çinlinin barınacağı güvenli bir bölge yaratır. Bu güvenli bölgenin ihtiyaçlarını karşılamak için birikmiş tüm parasını dahi kullanır (Savaş sonrası sefalet içinde ölmüştür)

Film, bir savaş filmi olmaktan öte, savaş koşullarında insanların çektiği acıları ve her şeye rağmen onların yanında olmayı bilen iyi insanları anlatıyor, altını çizdiğim çok ilginç ironiler var filmde; John Rabe’nin Japonların sivil halka yaptığı katliamı Hitler’e onlarca mektupla şikayet etmesi gibi. İzlenecek bir film….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir