Milyoner

“Kim 500 milyar ister” yarışmasının Hindistan versiyonuna, bir çağrı merkezinde çaycılık yapan Jamal Malik adında bir genç katılır; gencin amacı mafyanın elinde olan sevdiği kıza popüler bir tv yarışmasından sesini duyurabilmektir. Yarışma sunucusunun yarışmaya başlarken küçümsediği genç Jamal her soruda hayatından bazı kesitleri hatırlayarak doğru cevap verir. Jamal Malik, Mumbai’nin gecekondu mahallesinde adına yaşamak denmesinin çok zor olduğu bir ortamda büyürken yaşadıklarından fotoğraf karesi gibi aklında kalan şeylerle bir kültür zenginliği oluşturmuştur.

Jamal Malik’ in katıldığı yarışmada sorulara yanıt verirken yoksul yaşamına geri dönüşler, nüfusun hızla arttığı bir ülkenin kendi içindeki sınıf farkları, inanç farklılıklarının yarattığı büyük kavgalar, gecekondu mahallesinde büyüyen çocukların mafya veya dilencilik arasında seçim yaptığı bir zor yaşam ortamına da başarılı bir şekilde götürüyor izleyiciyi. Böylece Jamal Malik’ in bir bilgi yarışmasında milyoner olması daha bir anlamlı hale geliyor. Yarışma da sorulan sorularda filmin vermeye çalıştığı mesajı bence daha sağlamlaştırıyor. Jamal Malik’ in, soruları soran sunucunun; “Bunu da bil de göreyim” şeklindeki tavrına karşılık zor yaşamının bir yerlerinde bir kesit olarak kalmış ve kendisi için bu nedenle çok kolay hale gelmiş cevaplarla karşılık vermesi, o yaşama geri dönüşlere tanıklık yapan biz izleyicileri de ikna ediyor, Jamal Malik’ in soruları bileceği konusunda.

Mutlaka izlenmesi gereken bir film olduğunu düşünüyorum. Filmi, sıradan bir yoksul gencin bir yarışmada milyoner olmasının çok ötesinde anlattığı ve vermeye çalıştığı mesajlar doğrultusunda değerlendirdiğimde filmin oskar ödüllerini hak ettiğini düşünüyorum.Saygılarımla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir