Ayı Adam Tim Treadwel

Artık yaşlı, yorgun ve sinirliydi. Üstü başı çamur içinde dolanıp dururken bir ses duydu. Çalıların arasına sinerek oraya doğru süzüldü ve ‘sarı kürklü’ çifti gördü. Onları tanıyordu. Birkaç yazdır yuvalarını buraya kuruyor, kışları ortadan kayboluyorlardı. Yavaşça yanlarına doğru yaklaştı, erkek olan aniden doğruldu. O an içindeki ses galip geldi. Çünkü Alaska’da aylardan ekim ve o da bir ayıydı. ABD’li ‘ayı dostu’ Tim Treadwell ve sevgilisi Amie Huguenard’in gördüğü son ayı, bu oldu. 46 yaşındaki Treadwell ve 37 yaşındaki sevgilisi 5 Ekim 2003 tarihinde ‘Treadwell’in bizzat tanıyıp ‘Kırmızı Makine’ adını verdiği ayı tarafından parçalandı. İkili Alaska’daki Katmai Doğal Parkı’nın 85 yıllık tarihinde ayılara yem olan ilk insanlar olarak kayıtlara geçti.” 

Tim Treadwell ‘in bu hazin hikayesini Usta yönetmen Werner Herzog tarafından çekilen “Grizzly Man” Belgeselinde izledim.Treadwell, Alaska’daki bir Ulusal Park’ta, ayılar arasında silahsız olarak on üç yaz boyunca yaşamış ve deneyimlerini filme çekmiş. Yönetmen bu görüntüler ve tanıkların anlattıkları ile gerçekten oldukça etkileyici bir belgesel yapmış.


Biliyorsunuz bir çok toplumda “Ulan ayı” demek kavga nedenidir fakat bu laf sanırım Tim Treadwell için muhteşem bir ödül olurdu çünkü yaşam macerasının bir çok yerinde yenilgiye uğramış bu adam Alaska’daki ayılarla tanıştıktan onlara tam anlamıyla aşık olmuş, yaşamı değişmiş kendisinin anlattıklarına bakılırsa daha anlamlı bir hale gelmiştir; kurtulamadığı alkol ve uyuşturucu belasından bu uğraşı sayesinde kurtulmuştur .
Tim Treadwell, milli parktaki vahşi ayılarla özellikle yaz döneminde bir arada yaşamakta ve onları görüntüleyip özellikle okullarda türlerinin korunması konusunda bilinçlendirme yapmaktadır. Milli park genelinde yaptığı çekimlerde Tim Treadwell’in adeta kendisini ayıların bir koruyucu kahramanı olarak gördüğünü hatta bir ayı gibi yaşamaya varan çok derin isteklerinin olduğunu görüyoruz. Aslında birazda kendisini hayata bağlayan, bir çok olumsuzluktan kurtaran ayılara karşı bir vefa borcunun da olduğunu düşünmektedir ve çektiği görüntülerin büyük bölümünde defalarca ayılara teşekkür eder.


Ayıların dünyasını çok iyi bildiğini,kendisinden başka kimsenin bu vahşi ayılarla yaşayamayacağını söyleyen bu adam çok önemli bir hata yapar ve son inceleme yılında her zaman yaptığı gibi eylül ayında Milli parkı terk etmez ve aç, saldırgan ayıların çoğaldığı bir dönemde kız arkadaşı ile dehşet sonla karşılaşır ve çok sevdiği Milli parkta sonsuzluğa ulaşır.
(Bazılarına göre ise sevgilisi Amie Huguenard’in adet dönemi nedeniyle kan kokusunu alan ayıları çıldırtmış olabileceği yönünde çünkü daha önce saldırıya uğrayan iki kadının adet dönemleri olduğu belirlenmiş)Ayının hücumuna uğradıklarında kamera açıktır ,önünde kapak olduğundan görüntüler kaydedilememiştir fakat kendisinin ve kız arkadaşının çığlıkları duyulmaktadır.
Tim Treadwel çektiği görüntülerin bir çok yerinde bir ayı kendisine zarar bile verse kendisinin ona zarar veremeyeceğini bu nedenle yanında silah bulundurmadığını belirtmektedir.

Kuzey Amerika boz ayısı meraklısı Timothy Treadwell’in yaşamını ve ölümünü anlatıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir