Bu İMDB’ de Ne ki?

Küçük bir kasabada belediyeden kiraladığımız küçük bir sinemamız vardı; akşama doğru kontrplak bir levhaya astığımız afişleri mahalle mahalle dolaştırır tanıtımını yapar ve bu sayede %20 gibi bir müşteri artışı sağlardık; afişleri dolaştıran arkadaş “Ablacım mendilini de al git,ben o kadar söylüyorum” dedi miydi olay biterdi ve bu arkadaşlar hiç bir filme “Aman gitmeyin” demezlerdi.

Efendim şimdi bir İMBD diye bir film puanlama sitesi işte bu konuda bütün gerçekleri filmin suratına haykırıyor; filmin puanı 5’in altında oldu muydu yandı gülüm keten helva, IMDB’nin açılımı: Internet Movie Database. Yani İnternet film deposu. Bu sitenin puanlamalarına önem veren izleyiciler puanı örneğin 2 olan bir filmin yüzüne bile bakmıyorlar ve geçmişte sinemalarda izlediğimiz veya tek kanal döneminin kovboy filmlerinin bir çoğunun puanının 5’in altında olduğunu görüyoruz.

Pekiyi de gerçekten bu puanlar gerçekçi midir? Bence pek değil çünkü interneti özellikle belli bir yaş gurubunun daha fazla kullandığı düşünülürse puanı belirlemekte bu yaş gurubunun tekelinde oluyor böylece aksiyon, teknoloji kullanımı,  klasik ögelerin dışına çıkış gibi özelliklerin arttığı filmler  daha bir avantajlı hale geliyor gibi.

Tabii ki sadece film olsun diye film yapılan çalışmaların dışlanması bakımından çok iyi bir işlevi var sitenin,yani açıkça “Hiç zaman kaybetmeyin” diye bu filmlerin puanları bir nevi bağırıyor fakat iyi niyetle, bayağı da emek verilmiş filmlere olan seyirci talebi belli bir yaş düzeyinin sinemaya bakışına bağlı olarak bir tıklamanın sonucunda çok düşük seviyelerde kalabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir