Yeni Çağ Sömürgeciliği

Sömürgecilik nedir dendiğinde genellikle aklımıza bir ülkenin ekonomik bakımdan sömürülmesi gelir. Gerçekte sömürgecilik denilen yüzyıllarca ülkelerin canının acıtmış bu kavram bu kadar mıdır?
Asıl sömürgeciliği size söyleyeyim mi? Büyük devlerin  bir  bilgisayar beyni gibi köşesinden dünya farklılıklarını kullanarak onların eline bir oyuncak verip o ülkenin geleceğini götürmeleridir.
Dünya’nın bir çok yerine bakın bu oyuncakla oynayan ve başları oyuncaklarına çevrilmiş toplumlar görürsünüz. En acıklı olanlardan biri Keşmir için savaşan Pakistan ve Hindistan’ın durumudur; bu ülkeler bir gün birbirimizle savaşırız düşüncesi ile silah yığınakları yapmasalar bu gün dünyanın en güçlü iki ülkesi durumuna gelirlerdi.
Sömürge olmak artık sadece ekonomik kayıp ile değerlendirilecek bir durum değil; kuşaklar ellerine verilen oyuncağın kaybettirdiği zaman ile çağın gerektirdiği Demokrasi, birlikte yaşam olgunluğu, bilimsel gelişme gibi bir toplumu illeri götürecek değerlerden uzak kalırlar.
Verilen oyuncak o kadar gereklilik içinde sunulur ki toplum bir bok böceğinin boku yuvarlaması gibi uğraşır durur. Bu durum sadece gelişmiş toplum bilinci ile anlaşılabilir ki zaten bu oyuncağı vermeden önce o durumda mümkün olduğu kadar erozyona uğratılır ve tüm şapşallıklar in; düşünce üretimi, pozitif bakış açısı out olur gider.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir