Abi bizi ışınla=Teleportasyon

Bu internet medyası gerçekten bir alem “Kardeşim ille okuyucu çekeceksin diye ne diye eski tan gazetesi haberlerinin teknolojik versiyonunu yapıyorsun?

Haber manşeti şöyle “Rusya ışınlama teknolojisi için ilk adımı attı” haberin devamında Rusya’nın bu iş için 155 milyon dolar ayırdığı ve 2035 yılına kadar bu işin yapılacağı belirtilmiş.

Breh,breh sanki piyasaya otomobil çıkarılacak; he ya o kadar kolay bişey ; fakat bu tür haberleri yapanlarda haklı kardeşim millet bu dünyadan bezdi; şöyle bir uzay gemisi gelse bizi götürse, ya da ışınlanıp gitsek demeye başladı. Birine “Abi nereye ışınlanıyorsun desen” “Nereye olursa” diyecek sanki uzay alemine gitmek İstiklal caddesine çıkmak, olmadı Bağdat caddesi.tumblr_o9ajfiwsyu1udqbqpo1_1280

Bir an haberi gerçek sanıp “Acaba yapılabilir mi” dedim ve biraz araştırdım.

Bu işin mümkünatı yok gibi bir sonuç çıkardım. Uludağ Sözlükten “winniethecrusher” adındaki kullanıcı;

yapılmasının imkansızlığı 50 yıl önce kanıtlanmış taş gibi bir gerçek olmasına rağmen, hakkında hala “ha yapıldı, ha yapılacak” dedikoduları çıkartılan fantazi icadı. beam me up scotty repliğiyle gönüllerde taht kurmuştur.

bir cismin aynı anda hem konumunu hem de hızını bilemezsiniz. *ayrıca moleküler açıdan büyük cisimlere baktığımızda hiç bir cisim aslında duramaz. yani bir insanın konumunu hiç bir zaman bilemezsiniz. amerikan yapımı uzay filmlerinde ışınlamak için adamların durması gerekmektedir ya. aslında durmak diye bir şey yok. ister 238728193 km hızla gidin, ister olduğunuz yerde durun, siz evrende ki varolan bütün enerjiyi kullanarak bile, durduğunuz yerde ki konumunuzu hesaplayamazsınız. her atomunuz, her molekülünüz hareket halindedir.

bu konuyu savunanların en büyük dayanak noktaları, kuvantum bilgisayarlarıdır. sokak apzıyla anlatacak olursak, bir bilgisayar mesela 4 tane paralel evrende çalışacak sonra olasılık ihtimallerini hesaplayıp ortak doğruda buluşacak. bu ne demek? 1 bilgisayar 1 işi 1 dakika da yapıyorsa, artık 1 bilgisayar 4325324 işi 0,0001 saniyede yapacak.

zor hocam ya… bırakın bunları gezin, tozun yahu…

gibi çok mantıklı bir açıklama yapmış ve gerçekten zor; ben vazgeçtim, ışınlanan ışınlansın…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir