Çölün Gülü

Zeynep bu güzellik var mı soyunda Elvan elvan güller kokar koynunda Ramazan ayında bayram gününde Zeynebim Zeynebim bala bala Zeynebim Kolların boynuma dola dola Zeynebim” türküsünü bilmeyen yoktur ve köyün birinde bir delikanlının güzel bir kıza yaktığı bir ağıtı akla getirir oysa gerçek daha farklıdır; bir zamanlar önemli kervan yolları üzerinde Suriye toprakları üzerinde yer alan Palmira uygarlığının eşsiz kraliçesi


için yakılmış bir Anadolu türküsüdür aslında kocası öldükten sonra çok küçük olan oğlunun yerine yönetimi devralır ve bu günkü Palmira antik kenti çevresinde güçlü bir uygarlık oluşturur.

Savaşçı Kraliçe "Zenobia"

Bu uygarlık güçlü Roma uygarlığının genişleme çalışmalarının karşısında güçlü bir direnme oluşturur ve Roma kralı Claudio yedek askerleri korsanları kullanma pahasına bu engeli aşmak için uğraşır ve sonunda güzel kraliçe Orta Doğu’nun önemli merkezlerinden biri olan Palmira kentinin yakılıp yıkılmasını önlemek için kendi ve oğlu Lalius’ u kurban eder ve teslim olur. İstanbul yakınlarında oğlu öldürülüp denize atılır. Öldürülmeden önce İtalyan ressam Herbert Şmals tarafından tutsak tutulduğu sarayın balkonunda gardiyanı Valentin’in de görüldüğü bir tablosunu resmedilir. Kraliçenin mağrur ve elleri zincirli bir şekilde görüldüğü tabloda kendisine aşık gardiyanı Valentin de köşeden hayranlıkla kendisine bakmaktadır. Kraliçenin öldürülmesinden sonra Roma kralı Claudio gardiyanı da öldürtür ve sonrada Valentin’nin aziz ilan edilmesini sağlar.

zenobia- sahip olduğu bulunmuştur. Zenobia; Arap Emesa kraliyet ...

Bu güzel kraliçe ve canı pahasına savunduğu Palmira uygarlığından İşid tarafından bu günlerde işgal edilmesi sonucu haberdar olmak ve hatta belki de bu kentin işid tarafından harap edilme ihtimali olduğunu düşünmekte gerçekten oldukça hazin. Roma’nın hiç bir iz kalmasın diye yıllarca uğraştığı bu güçlü uygarlık ve onun güzel Zeyneb’i belki de gerçekten hiç yaşamamışlar gibi tarih hafızasından silinip gidecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir