Filler mi,Çimenler mi?

Bir fıkra vardır.

Adam kahvehaneye girmiş. Ortalığı şöyle bir süzmüş. Sonra “Heyyyyt, var mı bana yan bakan” diye nara atmış. Kimseden ses çıkmayınca, “Size söylüyorum, var mı bana yan bakan” diye bir daha bağırmış.

Az önce ortalığı süzerken dikkat çekmeyen dev gibi biri ayağa kalkmış. Başı neredeyse tavana değiyor. “Ne var? Neden bağırıyorsun?” diye sert bir sesle sormuş.  Bizimki hemen dev adamın yanına gelmiş ve seslenmiş.

Var mı abem ile ikimize yan bakan!

Nerden aklıma geldi fıkra biliyor musunuz? Yedi düvel ülke ki bunlardan bazıları ile ilgili “İsteseler deprem yaratacak makinelere sahipler” dehi düşünülür. İlgili filmlerde “Uzaylıların geleceği varsa görecekleri var, biz bu dünyanın koruyucusuyuz” gibi ısmarlama şeyler yaptırırlar.

Uzaydan bir buğday başağının dahi gösterdiği gelişmeyi izleyebilecek teknolojiye sahip oldukları da dillendirilerek anlatılır. Sonra bir bakarsın hepsi bir araya gelir, yani eski ifade ile yedi düvel bir araya gelir. yaklaşık 10 bin silahlı adama sahip olan İŞİD’i bir türlü yenemezler. Bulunduğu arazi Afganistan olsa “Gerçekten öyle bir arazide adamların teknolojik gücü ne yapabilir” diyecem de Irak, Suriye gibi dümdüz arazilerde büyük bir ihtimalle “Bulamama, vuramama” oyunu oynanıyor gibi, ya da gerçekten bu yedi düvel bildiğimiz devler değil, o halde ne?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir