Lady Godiva ve Tom

Yaşam içinde temel de karşılaşacağımız üç karakteri tanıyacağız bu öyküde, bu üç karakter pek değişmeden günümüze kadar gelmiş karakterlerdir ve hala onların bu hayata müdahale etmelerine yada seyirci kalmalarına tanık oluruz, aslında kendimize de “Biz hangisiyiz” diye sormalıyız.

11. yüzyıl İngiltere‘si…Coventry halkı, Lord Leofrei’nin koyduğu vergiler altında ezilmekte, gece gündüz çalışmalarına rağmen, tüm kazançları vergiye gittiği için yokluk ve sefalet içinde yaşamaktadırlar. lady Godiva bu durumu görerek azap çekmektedir ve eşinin bu durumunu bir türlü anlayamayarak halka uygulanan vergilerin azaltılması için ona yalvarmaktadır. Lord bu yakarışlardan bıktığı bir gün “Eğer çıplak bir şekilde bir atın üzerinde kent sokakların hepsini gezersen halka uyguladığım vergileri azaltırım” der çünkü utangaç eşinin böyle bir şey yapamayacağından emindir.

Otoriteye İçten Darbe: Güç Timsali Lady Godiva ve Lanetli Kör ...

 Bu iş godiva için çok zordur, godiva günlerce düşünür fakat kent insanlarının acılarına daha fazla kayıtsız kalmaz ve bir sabah vakti atın üstünde yanında  kendi hizmetinde olan bir kadınla sokağa çıkar, kasabalı, lord bu durum karşısında şaşkına dönerler. Halk kendileri için yapılan bu fedakarlığa karşılık olarak evlerinin içine çekilir sokakta olanlar godiva utanmasın diye arkalarını dönerler,

Lady Godiva'nın Öyküsü - YouTube

fakat Tom diye resim yapmaya meraklı bir kasabalı evinin küçük penceresinden godivayı izleyip resmini yapar. Derler ki Tom bir kaç zaman sonra gözlerini kaybeder ve ama olur.

The Tale of Lady Godiva | Rabbie's Travelfeels

Lord Godiva’nın yaptığı bu davranış karşısında büyük saygı duyar ve halktan aldığı vergileri düşürür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir