Suriyeli Ümran

Ümran; uygarlık,ilerleme,bolluk,refah,mutluluk anlamındaymış; Halep kentinde meydana gelen bir bombalamadan kurtarılan ve ambülansa bindirildiğinde olup biteni anlamayarak yüzünde gözünde ki kanı ambülansın koltuğuna süren şaşkın çocuğun adı Ümran; kim bilir anne ve babası onun için nasıl bir dünya düşleyerek ona böyle güzel bir ismi verdi.

Şaşkın, ne olduğunu ne bittiğini anlamadan olgun bir tavırla kendisini bombalayan dünyaya bakan ve tıpkı bu kötü, cehenneme dönen dünyadan kaçıp kurtulmaya çalışan fakat ailesi ile bir botla Bodrum’dan Kos adasına giderken boğulan Aylan bebek gibi dünyanın gözünü tekrar Suriye’ye çeviren bir çocuk.

Dünya çok iki yüzlü biliyor musunuz? Suriye’de milyonlarca kişi öldü ve ölenlerin maalesef çoğu çocuktu; Ümran gibi belki sıcak yataklarının yanına düştü bombalar, uykularında öldürdü onları ve yaraladı; dünya onların öldüğünü bir ünlü haber kamerası çekip dünyaya yaydığında anladı ve birden insan oldular, duyarlı oldular kendi ülkelerinin yöneticilerine “Ne oluyor” diye sordular, oysa savaşta ne olduğunu herkes hep biliyordu bir kameranın çekmesine gerek yoktu; kendi yüreğimizin çektiği görüntülerde ümran gibi çocukların yüzü kanlı görüntüleri hep vardı.

Evet popüler kültür  abudik gubidik dünyana dönebilirsin, Ümran’nın senin yüzünü Suriye’ye çevirme gücü de yarına kadar..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir