Başlangıç-2

İlk yazımızı hatırlarsanız; her insanın nereden gelip nereye gittiğimizle ilgilendiğini, benim yazdıklarımın da bir insanın bunları merak ederek oluşturacağı saptamalar olduğundan bahsetmiştim.

Evet önce bir başlangıç var, başlangıç; düşünsenize herhangi bir maç kaçta başladı,nasıl başladı? Diye bir soru olsa hepimiz rahatlıkla buluruz. Bu öyle bulunacak bir başlangıç değil; Dünya henüz yok, sonsuz bir hiçlik var,sonsuz.

Oluşan bütün içinde muazzam bilimsel çark olduğu da aşikar. Şimdi işin burasında dince yaklaşan hemen ayaklanacaktır; “Sen ne diyorsun, bilim mi yarattı bu evreni ve içindekileri” diye

Ben bu türden çıkışları yapanların yaratan gücü çok hafife aldıklarını bilimsel yanının olamayacağı gibi kısır bir gözleme hapsettiklerini düşünürüm; ne yani yaratıcı bütün bilimsel bilgilere sahip olan ve bu bilgileri kocaman bir laboratuvarda kullanan olamaz mı? İşin burasında da bilimsel yaklaşanlar ayaklanır; “”Sen koca evrenin oluşumunu nasıl olur da yaratılışla açıklarsın” diye

Dedim ya bu görüşler tamamen bir insanın düşüncesinin yazıya dökülmüş hali, okumazsın biter veya konuşuyorsa dinlemezsin biter; düşünemezsin bile dersen zaten bu yazı da hiç bir şekilde sana göre değil.

Neyse dönelim yazımıza nerede kalmıştık; ilk oluşumda, sahi nasıl oldu her şey, öncesinde ne vardı? Dikkat edin öncesinde ne vardı, dediğinizde sorunun ağırlığı daha fazla artıyor.

Siz gelecek yazıya kadar HİGS parçacığı ve HİGS alanı üzerine biraz çalışın, ben de elimden geldiğince açıklamaya çalışayım.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir