Filipinler başkanından A.B.D başkanına

Amanin! kendini Dünyanın sahibi ilan eden, Orta Doğu’ya demokrasi götüren yüce ülkenin başkanına Filipinler Devlet başkanının ettiği küfüre bak; “S…Oğlu” vallahi blog yazarı olarak size saygımdan bu ifadeyi uzun yazamadım.

Filipinler devlet başkanını bu kadar sinirlendiren olay ise Obama’nın kendisini uyuşturuculara karşı verdiği mücadeleye bağlı olarak meydana gelen çok sayıda ölüm sonucu “Yargısız infazcı” olarak suçlamasıymış.

Filipinler’in lideri Rodrigo Duterte bunu duyar duymaz Amerikalıların Moro (Filispinlerdeki Müslüman halk) halkından 600 bin kişiyi katletmesini hatırlatıp kendilerinin A.B.D sömürgesinden uzun yıllar önce çıktığını belirterek Filipinler’in yerli dillerinden olan Tagalog dilinde, Obama’ya “Putang ina (S… çocuğu)” dedi.

Herkesin Amerika’yı gereksiz yere büyüttüğünden “Bulursam hereksin önünde tekmelerim, onu tanımıyorum kim o” gibi şeyler söylemiş.

peki kim bu babayiğit Rodrigo Dutert; 22 yıl gibi uzun süre Filipinler de belediye başkanlığı görevini başarı ile yürütmüş defalarca başkanlık için aday olarak çağrılmasına rağmen kabul etmemiş ve en son dayanamayıp aday olmuş, oyları silmiş süpürmüş ve altı yıllık bir süre için  30 Haziran 2016 da göreve başlamış.

Güney Asya’da etrafında güçlü abi ülkelerin olduğu bir coğrafya da bu çıkışların devam edeceği görünüyor, bakalım Obama ve ekibi nasıl bir tepki verecek…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir