İpini Koparan Geliyor

“İpini Koparan Geliyor” söylemi, özellikle İstanbul’a yeni göç edenler için kullanılan ve çok çirkin bulduğum bir ifadedir; bu söylemin altında kendini bir kentin sahibi yapmak, geleni küçültmek, aşağılamak, gelenin halini anlamamak gibi bir çok şey vardır. Bu söylemde bulunanlar ülkede insanlar neden en güzel yerleri bırakıp İstanbul’a gelirler üzerine hiç kafa yormaya gerek duymaz; en faşizan anlayışla “Bana ne gelmesin, evinde açlıktan ölsün” demeye getirir.

Şimdi bir düşünsenize Rize’de bir çayın,derenin yanında eviniz var, sabah suyun sesi ile kahvaltı yapıyorsunuz, kapınızın önünde meyve ağaçlarınız var elinizi uzatıp meyvenizi koparıp yiyorsunuz, gökyüzünün mavisi kirlenmemiş yüzünüze gülümsüyor, insan ilişkileri sıcak fakat koşullar geçinmenize yetmiyor. Ne yapacaksınız? “İstanbul’da beni istemiyorlar, gitmeyeyim mi” dersiniz. Tabii ki geleceğiniz için ekmeğin olduğu yere gideceksiniz.

Aslında “İpini Koparan Geliyor” diyen asilzadeler zamanında ellerini, taşın altına koyup o terk edilen yerlere ulaşabilseler yalnız kalmak istedikleri kentlerde kimse de gelip yerlerini daraltmazdı. Yaşadıkları apartmanların soğuk yüzleri, merhabasızlıkları, yalnız başına ölünen daireler göçüp gelen insanların bayıldıkları şeyler değil.

“İpini Koparan Geliyor” peh peh peh, gülerim hem de çok gülerim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir