Irak ve Suriye Bölünüyormuş; ilk defa duyuyom

Ben demiyorum; CİA başkanı söylüyor

ABD’nin istihbarat teşkilatı CIA Başkanı John Brennan, Irak ve Suriye’nin devlet yapısının telafi edilemeyecek şekilde bozulmuş olabileceğini söyledi. Brennan, “Irak ve Suriye’nin toprak bütünlüğünün yeniden sağlanabileceğinden kuşkulu olduğunu” ve iki ülkenin de merkezi bir hükümet tarafından yönetilebileceğini tahmin etmediğini belirtti.

Açıklamada “Öyle üzülüyorum ki anlatamam” gibi bir hava var değil mi? Aklınıza hemen ne yapılsa da durumdan tamamen habersiz, kalkıp okyanus ötesinden Orta Doğu’ya demokrasi getiren bu ülke üzülmese diye bir şeyler geliyor.

Aklıma Cem Yılmaz’ın bir parodisi geliyor hani “Kiiim Ben mi” öyle bir kendini meselenin dışına çıkarma, sizi bu durumdan ben kurtarırım hali. “Söylüyoruz dinlemiyorlar Irak ve Suriye’yi bölecekler” hali. Başka gezegenden gelsek bile bir gün yaşasak bu gezegende ne olup bittiğini bilecek kadar IQ sahibi olmadığımızı mı düşünüyor yüce Demokrasi taşıma ülkesi anlamıyorum fakat bu denli durumdan habersiz olduğunu gösterme çabasının birileri tarafından yutulacağından kesinlikle eminler.

Zaten o ülkeleri parçalayıp mini minicik ülkeler olmaya çalışanlarda bu oltayı yutmuş durumda “Abi sen yapma ben yaparım” telaşı içindeler.

Bazı seyirci ülkeler var oturmuş sarı öküzün götürülmesini izliyorlar melül melül ya; onların durumu daha hazin.