Katilini Seçmek

Salvador Allende 1970 yılında başkanlık seçimlerinde oyların % 36,3 ‘ünü alarak Şili başkanı oldu. Böylece Dünyanın ilk soyalist hükümeti kurulmuş oldu. Hükümet göreve gelir gelmez bakır işletmelerini devletleştirmesi ve toprakların yeniden dağıtılması gibi önemli reformlara başladı, bakır işletmelerinin önemli bir bölümünün batılı ülkeler, özellikle A.B.D li sanayicilerin elinde olması A.B.D ile aralarında soğuk rüzgarların esmeye başlamasını sağladı. Bu dönemde gelişen büyük ekonomik sıkıntılar enflasyonun %140 gibi bir orana ulaşması derin sorunlar yaratmaya başladı.

1971 yılında Fidel Castro’nun Şili’yi ziyaret edip 4 hafta gibi uzun bir süre kalması “Acaba Şili’demi Küba olacak” söylentilerinin çıkmasını sağladı.Kötüleşen ekonomik göster05salv600gelere rağmen Allende hükümeti oylarını % 43′ e çıkardı.Karşısında kurulan demokratik koalisyon meclisde Allende hükümetinin demokratik kırılma meydana getirip, diktatörlük kurmaya çalıştığını belirterek orduyu yönetime el koyması için davet etti.

Bu arada darbeden 18 gün önce bakan olan general Carlos Prats’ın yerine bizzat Allende tarafından kendisine karşı darbe yapacak ve sarayını bombalatacak Augusto Pinochet ordunun başına getirildi.allende2

Darbe günü sarayı bombalanırken radyodan halka yönelik konuşmasını yaptı ve teslim olmayı red ederek bir kaç koruması ve başında asker kaskı ile direnmeyi sürdürdü fakat bu uzun sürmedi ve öldürüldü.

 

radyoda ki konuşmasını;

Bunlar benim son sözlerim, fedakarlığımın boşuna olmadığından eminim. Sonunda, en azından, suçu, alçaklığı ve ihaneti cezalandıracak bir ahlak dersi olacak.

şeklinde bitirmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir