Kültür de Ne ki?

Kültür bir toplumun yüzyıllar boyunca el yordamı ile oluşturduğu, yaşayarak geliştirdiği, değiştirdiği ve genellikle daha yükseklere taşımaya çalıştığı olguların bütünüdür, toplumun kendiliğinden oluşturduğu kelimelerle sözcüklerle yazılmamış fakat her gencin, çocuğun,yetişkinin kulağına fısıldayan büyük bir kitaptır.

İnsanlar toplumları daha kaliteli bir yaşam sürsün diye bir ateşin içinde en değerli varlıkmış gibi kültürü ellerinin üstünde tutar ve korur. Bir toplum bitirilmek isteniyorsa kültürün ne durumda olduğuna aldırmamak kendi mecrasında bırakmak hatta dejenere olmuş bazı unsurların köşesinden bucağından bu kocaman öğretiye bulaşmasına göz yummak yeterlidir.

Kültürün en büyük düşmanı insanın artık karşısında diz çöktüğü ve tanrılaştırdığı paradır. Kültürü zenginleştirmek, toplumsal hayatı daha yukarı çekmek için ellerine önemli imkanlar geçen medya kuruluşları sırf daha fazla reyting getiriyor diye kitlelerine gereksiz, kültürü aşağı çeken programlar yapmakta ve “Halk istemezse izlemez” diyerek kabahati tam olarak ne olup bittiğini anlamayıp evlerinde esiri oldukları yayın aygıtları ile afiyetle yiyen toplum kesimlerine atmaktadırlar.

Ben bir eğitimci olarak onlara şunu söylemek isterim; biz sınıfımıza girdiğimizde hiç bir öğrencimiz bayıla ayıla onlara sıkıcı buldukları konuları anlatmamızı beklemezler fakat biz gelecekte hayatlarını zenginleştirecek konuları zevkli hale getirip onların yaşamlarını,yüreklerini zenginleştiririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir