Ünlü öpüşmenin hemşiresi öldü

II.Dünya Savaşı bitmiş, 14 Ağustos 1945’de New York’un Times Meydanı’nda A.B.D’nin Japonya’ya karşı elde ettiği zafer kutlanıyor; denizci George Mendosa, 21 yaşındaki hemşire Greta Zimmer Friedman’ı belinden tutup öpüyor ve bu fotoğraf savaşın bitişinin sembolü haline geliyordu.

Fotoğraf ve öpüşen çift kadar ünlü olurlar ki aynı meydanda fotoğrafta kine benzer bir heykel yapılıyor ve her yıl dönümünde denizci ve hemşire kıyafeti giymiş çiftler bir araya geliyor ve heykel önünde dakikalarca öpüşüyorlar.

Fotoğraf da geride denizci George Mendosa’nın kız arkadaşı durmuş onlara bakıyor ve o an cehenneme dönmüş dünyada artık güzel şeylerin habercisi olduğundan olabilir; kız arkadaş gülümsüyor olup bitene.

Ünlü fotoğrafçı Alfred Eisenstaedt’in çektiği bu fotoğraf ilk olarak Life adlı dergide yayımlandı.

Hemşire Friedman ise bu kareden, 1960’lı yıllarda Eisenstaedt’in kitabını görünce haberdar olduğunu söyledi. Çift daha sonra medya tarafından bir araya getirildi ve defalarca dünya medyasına taktim edildiler. Çiftlerden denizci George Mendosa 86 yaşında , hemşire Greta Zimmer Friedman çok daha sonra 92 yaşında dünyaya bir savaşın sonrasında gelen barışın ne denli önemli ve coşku içeren bir duygu olduğunu anlatarak öldü.

NEW YORK - AUGUST 14: Carl Muscarello and Edith Shain, who claim to be the nurse and sailor in the famous photograph taken on V-J Day, kiss next to a sculpture based on the photograph in Times Square to commemorate the 60th anniversary of the end of World War II August 14, 2005 in New York City. Alfred Eisenstaedt took the famous photograph in Times Square but did not note the names of the people in the picture. (Photo by Mario Tama/Getty Images)

article-2138126-12df065b000005dc-158_636x370

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir