Sivri Ada Nasıl Hayırsız Ada Oldu?

Hazin bir hayvan katliamı ile ilgili bu yazıyı  4 Ekim 2016’da yani “Dünya Hayvanları Koruma Günün’de” yazıyorum.

Bir Ada vardır biliyorsunuz adı kayalık görüntüsü nedeniyle Sivri Adadır. Bu ad adaya sürülen 80.000 hayirsiz-adacivarındaki köpeğin feci şekilde ölümü ve ardından 1912 İstanbul depreminin yaşanması ile birlikte Hayırsız Ada olarak anılmıştır.

Her şey Avrupa’da Kimya ve Parfüm sanayisinde kullanılmak üzere Avrupa’da büyük sokak hayvanları katliamlarının yapılması ve Osmanlı’ya Fransızların köpek talebinde bulunmasıyla başlar ve İstanbul hayirsiz_adasokaklahayirsizada4-3rında büyük köpek toplama harekatı yoğun bir şekilde yapılır. Halk bu konuda gönüllü olmayınca ve hayvanları vermemekte direnince İstanbul’da ki bu toplama işi serseri takımına havale edilir ve büyük bir köpek grubu toplanarak Tophane’de bekletilmeye başlanır. Fransızların alımdan vazgeçtikleri öğrenilince köpekler toplu halde Sivri Ada’ya nakledilir. Bir süre bu kıraç adada tutulan köpekleri beslemeye çalışırlar, hatta halk bizzat besleme çalışmalarına katılır fakat bir süre sonra bu durum yürümez ve köpekler kaderlerine terk edilir.

Bu içler acısı durum öyle bir hal alır ki açlıkla karşı karşıya kalan hayvanlar günler boyu yardım isterler acılı sesleri ile. İstanbulluların çoğu bu acılı sesleri günlerce duyar fakat ellerinden çok fazla 1912-istanbul-depremibir şey gelmez. Açlık iyice artınca bir birlerini parçalayıp yemeğe başlarlar ve Bir ağacı dahi olmayan ada hepsine mezar olur. Olay 1910 yılında başlayıp biter ve ardından İstanbul 1912 yılında çok büyük bir deprem yaşar
ve halk bu depremi hayvanlara yapılan bu haksızlığa yorar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir