Samoa Adalarının Bir Günü Nasıl Kayboldu?

Coğrafya biraz incelediğinizde çok ilginç bilgilerle doludur ve bu ilginçlikler beşeri hayata çeşitlilik, renk katar. Onlardan biri de tarih değiştirme çizgisi denilen Bering Boğazın’dan geçtiği kabul edilen özel çizgidir. Bildiğiniz gibi Dünya üzerinden 360 meridyen yayı geçer ve bu yaylar için iki önemli yer vardır bunlardan biri Londra yakınlarında ki Greenwich kasabasından geçen Başlangıç meridsamoatarihdegistirmeyeni diğeri de arkasında yer alıp onu daireye tamamlayan Tarih Değiştirme Çizgisidir.

Bu çizginin doğu ve batısında bir gün farklı olmaktadır. Yani hemen çizginin iki yanında olduğunuzu düşünün sizin tarihiniz 8 ekim olurken çizginin diğer tarafında 9 ekim olmaktadır.

İşte  Bağımsız Samoa Devleti veya kısaca Samoa, Güney Büyük Okyanus’unda, Polinezya’da bulunan, adalar topluluğundan oluşan bir ülkedir ve bu çizgi ile başı derttedir. Hemen yanında yer alan komşuları Avustralya ve Yeni Zelanda yeni yıla ilk başlayan ülkeler olarak Turizm kaymağını yerken Samoa yeni yıla A.B.D’den sonra girmektedir çünkü ülke, 119 yıl önce Amerikalı tüccarların girişimi ile tarih değiştirme çizgisinde taraf değiştirmiştir.

Tarih değiştirme çizgisi düz bir çizgi değildir ve ada ülkelerden geçmemesi için zikzaklı bir görüntüsü vardır ve orada ki ülkeler için biraz esnekleştirilmiştir diyebiliriz. İşte bu durumdan yararlanan

APIA, SAMOA - JULY 07: Samoan Prime Minister Tuilaepa Sailele Malielegaoi speaks to fans following a parade through the main streets of Apia on July 7, 2015 in Apia, Samoa. (Photo by Hannah Peters/Getty Images)

Samoa Başbakanı Tuilaepa Sailele Malielegaoi önemli bir karar aldı ve ülkede ki 186 bin kişi, 29 Aralık 2011 Perşembe gecesi uykuya yatıp 31 Aralık 2011 Cumartesi sabahında uyandı.

Cuma günü yaşanmamış gibi olduğundan Başbakan Malielegaoi 30 Aralık Cuma günü için çalışanların ücretlerinin yine de ödeneceğini, diğer yandan turistlerden ise bu günün parasının alınmayacağını açıkladı ve Samoa Yeni yıla girme avantajını “Hooop çizginin bu tarafına geçtim” diyerek kazanmış oldu…