Uzayda ülke projesi: Asgardia

Sen misin insanlara sürekli kurgu bilim filmleri pompalayan, insan da uçar işte böyle; insan bu dünyadan iyice elini eteğini çekip gitmek istiyor; nereye mi? Bu dünya da artık bir yer pek sarmıyor olacak ki ellerini açıp “Allahım nerede bu uzaylılar” diye ellerini gökyüzüne açmaya başlamışlardı ki uzayda “Asgardia” diye bir ülke kurma projesi karşılarına çıkıverdi.

İskandinav mitolojisinden tanrı Odin’in hüküm sürdüğü Asgard’dan esinlenilerek isimlendirilen ülke, resmi internet sayfasındaki bilgilere göre, “Yeryüzü’ndeki diğer ülkelerin kısıtlamalarından tamimiyle bağımsız, özgür bir ortam” teklifi sunacak. Asgardia’nın ilk aşaması önümüzdeki 18 ay içerisinde fırlatılacak olan bir uyduyla başlayacak.İnsan yapımı ilk uydu Sputnik’in 60.yıl dönümünde fırlatılacak olan bu uydunun ardından henüz ne zaman olduğu belli olmasa da insanların yaşayabileceği bir uzay istasyonu da yörüngeye yerleştirilecek. Tabi etkinlikte tanıtılan nihai Asgardia planlarının gerçekleşmesi maddi problemler dolayısıyla çok uzun yıllar alacak.

Düşünsenize ikinci bir vatandaşlığınız oluyor; dünyadaki ülkenizden de vazgeçmiyorsunuz ve bu uzay ülkesinde uydu artıkları toplayıp geçinip gidiyorsunuz. Ülke nüfusu 100.000 olarak düşünülüyor ve bu sayı geçildiğinde Birleşmiş Milletlere başvurup ülke statüsü kazanacaklarmış.

Coğrafya öğretmeniyim bu işle dalga geçmeyi bırakıp size bazı gerçekçi tespitler yapmak zorunluluğu duyuyorum; kesinlikle ilerlemeden yanayım ve gelişmeyi cesur, yenilikçi insanların sağlayacaklarını da inanıyorum fakat bu projede insanların dünyadan bıkmışlığını, sorumluluk alıp bir şeyleri düzeltmekten kaçışını, benlik olarak tükenmişliğini, hayal dünyasını dahi sömürmek  olarak görüyorum. Henüz hiç bir şey bizim filmlerde senaryo yazıp oynadığımız kıvama gelmedi maalesef, bu çabalar sadece daha önemli sorunlar konuşulurken hayal dünyasında yaşayanların önüne “Al bununla biraz idare et” diye konulan oyuncaktan öteye gitmez…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir