Melekler ve Değişen Hayatlar

İstanbul’da bir okurunun silahından çıkan kurşunla acı bir son yaşayan Beki ikala Erikli’nin “Meleklerle Yaşamak” kitabının sayfalarını çevirdim; bir okuru kitabının yazarını planlayıp öldürecek kadar etkilemiş olan bir kitap nasıl yazılmıştır, tam olarak neleri içermektedir diye merak ettim; kitabın 134. baskı yapmış olması ve kitap ortamı ile bu denli uğraşan izleyen biri olarak beni oldukça şaşırttı. Kitap baskılarının anlaşma dışında her baskı bin kitabı kapsayacak şekilde basıldığı düşünülürse gerçekten “Kitap okumuyorlar” dediğimiz toplumumuz için büyük bir sayı oluşturmakta.
Kitap da yazarın Meleklere olan inancı ve onlara müracat edilirse kişiye istediğini sağlayacakları kendisinin veya çevresinin de bu deneyimi fazlası ile yaşayacağı belirtilmektedir. Meleklerin işaretlerle kendi varlıklarını insana anlatabildikleri, örneğin bir tüyün bu işaretlerden biri olduğu anlatılmaktadır.
Sağlıklı bir insanın yazarın bu kitabından ilham alıp ruh sağlığı bozulur mu, doğrusu bu konuda ahkam kesecek kadar psikolojik bilgim yok fakat bu türden kitaplara toplum neden bu denli ihtiyaç duyuyor ve hayatında bu kitapları yazarlarını neden bu kadar içselleştiriyor diye düşünmek gerekiyor.
Bir yazar “Ben meleklerle konuşuyorum” diye ortaya çıkıp bunun için kitaplar yazıyor ve bu kadar okuyucu topluyorsa kitabı okuyan ve seminerlere katılıp bu işin kursunu alan bir okuyucu da zamanla “Ben neden Melek işareti görmüyorum ve meleklerle konuşamıyorum” diye garip bir saplantı içine girebilir. Bu düşünceye kapılan bir okurun kitap yazarını öldürmeye yönelmesi gibi korkunç bir durum düşünelemez tabii ki fakat böyle bir kitaptan sağlıklı insanlar yararlandığı gibi ruh sağlığı iyi olmayan ve okudukları ile gerçeklerin dışına çıkabilecek okuyucularında olabileceği untulmamalıdır.
Kişisel gelişim kitaplarının insalara yararlı olduğunu fakat onlarda dahi uzman ve konuda eğitim almış kişilerin bu tür yayınları yazması gerektiğine, “Ben melek görüyorum, Allahla konuşuyorum” gibi kitaplar için psikologların devreye girmesi gerekir diye düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir