Müttefik (Allied)

İkinci Dünya Savaşı sırasında kendi ülkeleri hesabına tetikçilik yapan Amerikalı Max Vatan (Brad Pitt) ile Fransız Marianne Beausejour’un (Marion Cotillard) 1942’deki bir görevleri sırasında yolları kesişir. İkisi de Casablanca’daki Nazi Alman elçiyi öldürmek üzere görevlendirilmiştir. Ancak bu görev sırasında birbirlerine aşık olurlar ve sonrasında evlenirler. Ancak evlenmiş olmalarına rağmen birbirlerinden sakladıkları birçok sır vardır ve bu aralarındaki sevgiyle birlikte hissedilir bir gerilimin de ortaya çıkmasına neden olacaktır (Sinemalar.com)

Ölümün insan yaşamını bir bıçak gibi tehdit ettiği dünya savaşı yılları ve bu atmosferde yaşanan aşklar denince akla Kuzey Afrika ülkelerinden Fas, Cezayir gibi biraz mistik ortamları ile özellikle Casablanca kenti gelir; başrollerini Humphrey Bogart ve Ingrid Bergman,’ın paylaştığı Casablanca Filmi akıllardan çıkmayan o çöl ile Akdeniz’in iklimini birleştiren havasının ılımanlaştırdığı duygusal sahneleri ile gelip oturur film dağarcığınıza. Sanki Müttefik filminde de böyle bir hava verilmeye çalışılmış; Brad Pitt ve Marion Cotillard o esrarengiz ve uzak diyarlarda filmin hafif sarı tonları ile bu havayı vermek için bayağı çaba göstermişler gibi, ilk tespitim bu.

İkincisi Marianne Beausejour’un (Marion Cotillard) gizemli kişiliğinin ortaya çıkma süreci savaş ortamında insanların yaşamları ve filmlerde karşımıza çıkan CİA kaynaklı casusluk öykülerinin yerine konan İngiliz İstihbaratı ile ilgili bazı gerçekler başarılı bir şekilde işlenmiş, bu arada Marion Cotillard gerçekten çok başarılı bir oyunculuk sergilemiş Brad Pitt için ise şunu söyleyebilirim sanırım filmden sonra rol kişilikten çıkma ile ilgili problem yaşıyor çünkü sanki bir kaç filminde izlediğim kişiliği izlemiş gibi oldum.

Özetle izlenebilecek bir film.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir