Sully

Chesley B. Sullenberger, yani Sully (Tom Hanks) US Airways’de çalışmakta olan tecrübeli bir pilottur. 2009’da New York’tan Charlotte’a yapılan bir uçuş sıradan bir şekilde başlamıştır, ancak kalkıştan çok kısa bir süre sonra uçak bir kaz sürüsüne çarpar ve motorlarını kaybeder. En yakın havaalanına dönecek kadar zaman yoktur, bu nedenle Sully ve yardımcısı Jeffrey Skiles (Aaron Eckhart) uçağı Hudson Nehri’ne indirmeyi planlar ve bunu başarır. 155 yolcu ve mürettebatın hepsi kurtulmuştur. Sully’nin bu kahramanlığı kamuoyu tarafından takdir edilse de, yetkililer tarafından açılan soruşturma yüzünden işini ve itibarını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya gelecektir.
Yönetmen koltuğunda Clint Eastwood başrolde Tom Hanks olunca aslında daha büyük bir film beklemiştim fakat uçağın Hudson Nehri’ne inmesi ve bu esnada bir pilotun vereceği kararın hayati değerini hissettirme dışında olayın mahkemesi ve bu esnada simülasyonlara başvurulması süreci bu esnada Sully ve yardımcı plotun kariyerlerini kaybetme tehlikleri biraz yüzeysel ve çok karmaşıklaştırılarak verilmiş diye düşünüyorum.
Filmin yükünü Tom Hanks’in fotoğraf verse başarılı olan portresi ve teknolojinin çok iyi kullanılarak verilen uçağın Hudson Nehri’ne indirilmesi taşıyor. Konu çok ilginç ve gerçek olaylardan esinlenerek yapılması da filmi izlenir hale getiriyor. 15 Ocak 2009 tarihinde, New York’ta havacılık tarihinin en sansasyonel olaylarından biri yaşandı. Kalkışından kısa bir süre sonra kuş sürüsüne dalan ve sahip olduğu iki motoru da kaybeden bir Airbus A320, binlerce insanın gözü önünde Hudson Nehri’ne indiğini eklemekte fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir