Eski Bir Film Önerisi-Sunset Bulvarı

 

Sunset Bulvarı, başrollerinde Gloria Swanson ve William Holden’ın yer aldığı Billy Wilder yönetmenliğindeki 1950 yapımı bir filmdir. Film adını Los Angeles’ta yer alan ünlü bulvardan almaktadır.

Genç bir senaryo yazarı olan Joe Gillis’in film şirketlerine yazdığı hikayeleri satamamakta ve bu nedenle borçlarını ödeyememektedir. Arabasının borcu nedeniyle elinden alınmaması için şehirden ayrılmaya çalışırken kendisini takip eden araba firmasının adamlarından kurtulmak için bir eve Sunset Bulvarı’nda bir eve sığınır ve bu evin sahibinin sessiz filmler zamanının ünlü aktrislerinden Norma Desmond olduğunu öğrenir.

Filmin asıl karaketeri, unutulmadığını düşünerek tekrar eski işine dönmeyi hayal eden  Norma Desmond’dur uşağı Max ile büyük bir evde bir dünya kurmuştur ve Joe Gillis’e aşık olarak onu da kendi dünyasına katmaya çalışır. Özgün konusu, bir sanatçının gözden düştükten sonraki dramını ustaca anlatması bakımından övgüyü hak eden bir film. Ölmeden önce izlenecek filmlerden biri denilebilir.