Evlatlarını Kurban Eden Devrim-Fransız İhtilali

La revolution française-Fransız devrimi (1989) filmi sanırım Fransız İhtilali’nin gelişim süreçlerini ve bu esnada özellikle devrimin en öndeki aktörlerinin trajik sonlarını dramatize etmesi bakımından en iyi sinema örneklerinden biridir.

Kültürel durum itibari ile devrimin nedenlerini ve sonuçlarını çoğumuz çok iyi biliyoruz çünkü dünyada özellikle Hürriyet,Cumhuriyet,Özgürlük kavramlarının dalga dalga yayılmasını sağlayan bu toplumsal olay hepimizin merakını çekmiş ve biraz da olsa araştırmış ve öğrenmişizdir. Yazı da öne çıkarmak istediğim daha çok bu devrime önderlik eden fakat bunun sonrasında kendilerinin dahi tahmin edemeyecekleri bir şekilde giyotinin altında feci bir şekilde ölüme gidenlerdir. Hitabet yeteneği güçlü, halkı ikna yetenekleri yüksek bu devrim liderlerini kısaca tanıyalım;

Camille Desmolins:

Özellikle Bastil Hapishanesinin basılmasına öncülük eden gazeteci; yakın arkadaşı  Maximilien Robespierre iktidarı ele geçirdiğinde muhalif yapısı nedeniyle giyotine gönderildi ve ne hazindir ki eşi de hemen ondan sonra aynı kaderi paylaştı. Maximilien Robespierre, çocuklarının isim babasıdır, yani aileye o kadar yakın bir dosttur.

 

 

 

 

Georges Jacques Danton:

Devrimin en önemli öncülerinden, avukat; halkın en fazla desteğini alan güçlü bir lider, fikir verdiği yakın arkadaşı Maximilien Robespierre iktidarı ele geçirince giyotine gönderildi. idamından önce “İhtilal evlatlarını yiyor” dediği söylenir.

 

 

 

 

 

Maximilien Robespierr: 

Fransız Devrimi’nin liderlerinden, Fransız hukukçu ve politikacı. Devrimin akıl hocalarından biri. Danton sonrası devraldığı yönetiminde adeta terör estirdi; 20.000 insanı giyotine gönderdiği belirtilmiştir. Tabii bunların arasında devrim ile ilgili birlikte kararlar aldığı yakın arkadaşlarının olması da hazindir. Daha sonra gücünün azaldığı dönemde giyotine gönderilir ve çenesi kırık bir şekilde idam edilir. Danton’un idama götürülürken “Sen de geleceksin” diye bağırdığı söylenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir