Yapay zeka ve bekleyen tehlikeler

Yapay zeka, yani biyolojik zekanın dışında insan tarafından makinalara kazandırılan büyük yetenek. Bilgisayarların hızlı işlem yapması ile birlikte baş döndürücü hızla gelişen bir sektör; adeta bir moda, bilgisayarla uğraşan her gencin rüyası, filmlerde ağzımız açıkta izlediğimiz bambaşka bir dünya.

Aslına bakarsanız yapay zeka nasıl sonuçlar yaratacak diye sormak yerine, yapay zeka kimlerin elinde olacak diye sormak lazım. Hadi biraz hayal kurup Hitler’in elinde böyle bir güç olsaydı ne olurdu diye sorgulayalım, herhalde hepimiz içimizden “Dünyanın sonu olurdu” diyoruzdur. Akıl yürüten milyonlarca bilgisayar asker; nasıl programlanırsa öyle hareket eden, hani “Öl de ölelim” tabirini sonuna kadar yapacak milyonlarca robot; kanı akmaz, ağrı yok, sızı yok, öldü mü yenisini yap.
Bir de başka örnek düşünelim; uzaya göndereceğimiz düşünen ve yaşamından endişe duymayacağımız akıllı uzay gezginleri; bizim adımıza araştırma yapan.Başka bir örnek; sıfır hata ile tıbbi tespitler yapabilen, hatta ameliyat yapan robotlar.
Başka bir pencereye gidip geleceğe bakmaya devam edelim; işini robotlara kaptıran milyarlarca insan, sadece robotları üretenlerin ve onları kullananların kazandığı üst kapitalist bir dünya.

Yanisi yapay zeka kimlerin elinde olacak, bence henüz insan o gelişmeyi sağlayamadığı için çok fazla kötü insan için bayram gibi olacak. Kısa zamanda başka bir yaşam ortamı bulmak için kullanılmazsa sonrasında mavi gezegenin insan eliyle cehenneme döneceği duygusuz bir gelecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir