Bodrum Mimozaları’nda Kan İzi

Çocukluğunda İngilizce öğretmenine ; “İnsanlar birbirini neden öldürüyorlar Misis Reader?” der ve bu soru karşısında gözleri yaşlarla dolan öğretmeni annesi İsmet hanıma “Bu çocuk bu duygusallıkla nasıl yaşayacak” diye sorar. Belki de Cevat Şakir Kabaağaçlı’nin kaderi öğretmeninin bu sorusunda gizli bir kader ile roman olabilecek bir yaşama dönüşür.

Cevat Şakir Kabaağaçlı çocukluk ile ilgili görsel sonucuCevat Şakir’in babası Şakir Paşa II. Abdülhamit’in sadrazamlarından Ahmet Cevat Paşa’nın kardeşiydi ve kardeşi sadrazam olarak atanınca kendisi de Atina’ya büyükelçi olarak atanmıştır. Daha sonra bu şaşalı dönem bozulmuş aile memleketleri olan Afyon’a dönmüştür. Robert Kolej’i ve Oxford’u bitiren Cevat Şakir’de babası ile birlikte çiftlikte yaşamaya başlar. Oxford döneminde parayı har vurup harman savurması nedeniyle babası ile araları iyi değildir. İtalya’da tanıştığı Aniesi adlı bir kız ile evlenmiştir. Şakir Paşa İstanbul’daki bir kızının düğününe gitmeye hazırlanırken bir gece oğlu Cevat ile büyük bir tartışma yaşarlar ve Cevat Şakir babasını vurur (Şakir Paşa düşman tedirginliği nedeniyle çiftliğin her yerine silah koymuştur ve bu silahlardan ikisini baba ve oğulun aynı anda birbirlerine doğrultması da bir diğer ilginç taraftır.)

Bu cinayet sonrasında bir çok dedikodu çıkar ve daha çok Şakir Paşa ile gelini arasında bir ilişkinin olduğu konuşulur (Cevat Şakir’in kızı daha sonra Şakir Paşa ile annesinin birlikte çekilmiş ve çok uzun süre annesi tarafından saklanmış fotoğrafı bulmuştur)

Cevat Şakir Kabaağaçlı çocukluk ile ilgili görsel sonucu

Cevat Şakir’i bundan sonra Bodrum sürgünü bekler, sürgün olarak geldiği bu kenti çok sever, Bodrum hakkında ;”Burası engin göklerin memleketidir. İçten gelen bir türküyü kapıp koyuverin, uzaklaştıkça, türkü gökte masmavi olur. Işık burada yalnız karanlığı aydınlatmakla kalmaz. Aydınlattığı maddeyi değiştirir ve bir şair rüyasına çevirir.” değerlendirmesi yapar. Kentte  balıkçılıkla uğraşmış, Londra’dan balık tutma aletleri getirtmiş; ‘Yatağan’ adlı teknesiyle denizlerde kendine mavi bir dünya kurmuştur. Cevat Şakir kente Mimoza, anber, okaliptüs ağaçları, palmiyeler dikmiş, Bodrum’da narenciyenin gelişmesine hizmet etmiştir. Greyfurt fidanını ilk defa Türkiye’ye o getirmiştir. Bodrumlular ekşi olduğundan dolayı ilk önce dikmek istememişler, Cevat Şakir onları ikna etmiştir.bodrum mimoza ile ilgili görsel sonucu

Prosper Merime’nin Karmen’ini okurken tütün imalathanesine  giden işçi kadınların dahi kulaklarına mimoza taktığını öğrenince Bodrum’a mimoza ekmeye başlar. Bir gün sokaktan geçen düğün alayında Bodrumlu esmer kızların saçlarına mimozalar taktıklarını görünce keyiften dört köşe olup “Mimozayı onlar için yetiştirmiştim.” diye haykırır.

Bodrum yazarı çok sever fakat yaşamının sonunda İzmir’de bir apartman da hayata veda eder. Ölümünü duyan Bodrumluların günlerce yas tutuğu Halikarnas Balıkçısının arkasından gözyaşı döktükleri söylenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir