Hayvanlara Eziyet

Gün olmuyor ki hayvanlara yapılan bir eziyet, işkence ile karşılaşmayalım; bazen haberlere bakmamak çözüm olur mu diye düşünüyorum sonra biz duymamaya çalışalım da bu ağzı var dili yok bize muhtaç canlılar ne olacak o zaman diyorum çünkü hiç olmazsa sosyal medyada bu alçaklığı yapanlar için küçük de olsa bir kelebek etkisi oluşturmuş oluyoruz.

Bir öğretmen olarak “Bir insan hamile bir atı neden tüfekle vurur neden bir eşek yavrusunu köpeklerine parçalatır?” diye soruyorum ve soru insan hücrelerimde cevap bulamayıp geri dönüyor; sevgisizlik, şiddetin mazur görüldüğü toplum algısı, kişinin şiddet içinde büyümüş olması gibi bir sürü cevap buluyorum fakat bu cevaplar dahi bir insanın bu güzelim can dostlarımıza eziyetini açıklayamıyor maalesef.

Bunu yapanların cezaları da maalesef caydırıcı olmaktan uzak örneğin köpeklerine eşek yavrusunu parçalatan şahıs eşeğin sahibi şikayetçi olmadığı için serbest kalabiliyor. Bu konuda benim genel düşüncem tabii ki bu can dostlarımıza yapılan eziyetin cezasının o insanların vicdanlarında müebbet olduğu yönünde fakat zaten vicdanı olan bunları yapar mı? O halde kesinlikle cezaların arttırılmasından başka yol yok. Bunları yapanlar bir canlıya, ruhuna zarar verdiklerini anlamalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir