İstanbul Yeraltı Zengini

Dünyanın 7 harikalarından en görkemlilerinden birinin Artemis Tapınağı olduğu rivayet edilir; Tanrıça Artemis’e ithaf edilmiş Artemis Tapınağı, İzmir’in Selçuk ilçesinde ve Efes Ören Yeri’ne 4 kilometre kadar uzaklıkta bulunuyor. Günümüzde bu yapıdan bir kaç mermer parçası kalmıştır ve diğer parçaları kim bilir hangi müzelerde sergilenmektedir.

Neden böyle bir giriş yaptım? Anadolu’nun altında bir başka Anadolu var sanki hala gizemini koruyan, bir çoğu gün yüzüne çıkmış, tarihi eser kaçakçıları tarafından talan edilmiş, yurt dışı müzelerde sanki kendi arazilerinden çıkmış gibi pişkince sergilenmektedir.

İstanbul; en güzel konumda olan bir çok uygarlığa ev sahipliği yapmış tarih şehri bu zenginlikten nasibini almaz mı? Alır hem hem de baş rolünde yer alır. Bildiklerimizden yüzlerce sarnıca sahip olduğu, dehlizlerin bulunduğu şeklinde de bu kadar mı? Değil elbet.

Fotoğrafa dikkatle bakın; tanıdık bir yer, Kadıköy’de boğa heykelinin hemen yanı, bu alan kazıldıkça lahitlerin ve başka eserlerin çıktığı bu alanın yaklaşık 3000 yıllık bir mezarlığa sahip olduğu belirtiliyor.

Bakış açısına göre bu çıkarılmış lahitler birer beton, mermer parçaları; bunların yerine kocaman binalar dikilmiş. Bir an bu alanın korunup “Bakın burada 3000 yılık bir mezarlık var ” diyerek dünyaya sunulması durumunun yaratacağı zenginliği bir de üste yapılmış binaların bu tarihi örtmesinin yarattığı kaybı düşünün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir