Site Taşımak

Genellikle host firmaları ilk anlaşmanızda güzel imkanlarla karşınıza çıkıyorlar ve zaman içinde “Nasılsa bu müşteri site taşımanın meşakkati ile uğraşamaz ve bizde kalır ” Diyerek fiyatlarını bir güzel arttırıyorlar. Sonra zaten cepten çıkan parayla açtığınız bir site size bayağı külfet oluşturuyor ve daha ucuz bir host arıyorsunuz. İşte profesyonel değilseniz bu aşamada heyecanlı bir macera başlıyor; dünya kadar yazınız var, emeğiniz var bunlarla yeni hostinge geçmeye çalışıyorsunuz.

Bana ev taşımaktan daha zor geldi bu iş bu nedenle tecrübelerimi birileri yararlanır diye paylaşmak istedim. Açıyorsunuz google amcanın aramasını ve arıyorsunuz; program öneriyorlar.Nedir bu programlar; All-In-One WordPress Migration, Duplicator evet bu iki program sadece dolma sarmıyor diyorlar, peki diyorsun başlıyorsun; biri dosyalarını dışarı aktarıyor yeni sitene aktarırken “Satın al yoksa 64 mb üstünde içeri aktaramam” diyor ve taşısa bile sonunda “Abi ben buraya kadar getirdim hata oluyor” diyor, diğeri daha içeri aktarırken su salıyor. 1 Gb civarında bir siteyi bunlarla uğraşırken taşımaya zamanın geçip gidiyor, eski usul ftp diyorsun veritabanını içeri girerken sorun yaşıyorsun çünkü veritabanının girişini yaparken yeni siteye göre ayarlama yapman gerekiyor.

İşin kolayı aslında şu; wordpress araçlara git, dışarı aktar deyiver ve eski sitende ki bilgilerini dışarı aktar sonra yeni sitende yine araçlara git ve içeri aktar deyip dosyayı içeri aktar fakat bu aşamada çok değiştirilmesi gereken şey var bir defa wp-content içindeki uploads klasörünü alıp yeni sitende ki ile değiştirmen lazım çünkü bütün resimler orada sonrada google de eski kalıcı bağlantıların nasılmış bak ve wordpress ayarlara gelip kalıcı bağlantıları bul ve eski haline göre ayarla ki resimler yazılarını paylaşımlarını bulsun. Böyle olmasına rağmen önizleme resimlerini tekrar yükleyebilirsin ben maalesef öyle yapmak zorunda kaldım. Yani bu iş gerçekte zormuş ya da sadece aynı şeyleri kopyalayıp yapıştıran sözde bu konuda yardımcı olmaya çalışanlar yüzünden zorlaşıyor. Kolay gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir