Yaban hayvanlarını vurmak için ihaleye katılanların ruh yapısı

Başlıkta yazdığım insanları tarih içinde değerlendirelim önce ; Paleolitik dönem insanından başlayalım, yaklaşık 200.000 veya bazı bilim öngörülerine göre 2000.0000 yıl süren bir süreçte insan doğa karşısında çaresizdi ve el yordamı ile yaşamaya çalıştı ve bu dönemde mağarada yaşayarak beslenmek için avcılık toplayıcılık yaptı;

henüz tarım yoktu, hayvancılık, sanayi yoktu ilkel bazı araçlarla avlanıyor hatta hayvanlarla kora kor mücadele ediyordu sonra Neolotik Çağda tarım ile tanıştı, hayvanları evcilleştirdi, takasla ticaret yaptı, kalkolotik çağda madenleri tanıdı onları işledi ve sanayi çağında ve sonrasında yaşamasını sağlayacak bir sürü iş alternatifleri ve geçim kaynakları oluştu.

Yani Paleolitik çağın insanı avcılık yaptığında bunu anlayabilirsiniz fakat diğer dönemin insanının hala yavrularına yiyecek götürmeye çalışan bir kuşu, bir dağ keçisini, geyiği vurmasını anlayamazsınız, anlamamanız gerekir; “Efendim ben spor yapıyorum” demek bu katletmeyi hafifletecek bir durum değildir. Kaba taş çağında avcı elinde bir mızrakla ava gidiyordu ve hayvanın her zaman şansı çok fazlaydı, günümüzde dürbünlü, çok mermi atan silahlarla bir hayvanı vurmanın neresi spordur?

Şimdi dünyada yeni bir avcılık akımı başlamış; efendim ülkeler bu sözüm ona avcılar hayvan vurup içlerindeki zavallılığı cilalasınlar diye ihale açıyorlar; kişi parayı ödüyor, hayvanı sırf spor olsun diye gelişmiş silahlarla vuruyor önünde poz verip sosyal medyada bir de paylaşıyor. Yani insanın bu doğada emekleyerek ayağa kalktığı bu kadar uzun bir süreçte bazı insanlar hala paleolitik çağda kalmış maalesef.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir