Nasıl kitap yayınlarım

Ah şu yazarlık hayalleri; bir şeyler yazıyorsun ve başlıyorsun bunu bir kitap haline getirip milyonlara ulaşmayı hayal etmeyi; önce o biraz zor diyeyim bir defa o büyük yayınevlerine kitap incelettirmek bir avuç suyla çölün bir yanından bir yanına gitmek kadar zor. Neden derseniz o adamlarda haklı biraz, ticaret yapıyorlar ve henüz adı sanı duyulmamış bir yazarı ve kitabını o kadar işin arasında çok da kaile almıyorlar. Tabii ki ulaşan ulaşıyor; yani bir ortak tanıdığın var diyelim “Yahu şu bizim yeğenin kitabını bir inceleseniz” diyor oluyor veya bir tanıdığınız yayınevinde çalışıyor, bir ünlü yazar tanıdığınız var falan filan fakat o safha gerçekten zor.

Eee ne yapacağız yazarlık rüyamız bitecek mi tabii hayır, önce ABD de başlayıp dünya genelinde uygulanan bir yayın olayı Türkiye’de de uygulanıyor; yayınevi “Ver parayı yayınlayayım” diyor. Yani riski senin üzerine yıkarak kitabını yayınlıyor. Hepsini kastetmiyorum fakat bunu yapan yayıncılarımızın büyük bölümü yüzlerine ellerine bulaştırdılar resmen; bir kitabınızı yayınlatsanız dahi ikincisi için kapısını dahi çalmayacağız bir piyasa oluşmuş durumda; tamam diyorsun veriyorsun yayın parasını diyelim 4000 lira para alınana kadar ” Heminway bile olursun ” havası varken dağıtım, imza günü falan bir balona binip gökyüzüne yükseliyor.

Bir defa bu yayınevlerin çoğundan çıkan kitaplar “Nasılsa kim para verse basılıyor” düşüncesiyle edebiyat dünyasında kabul görmüyor maalesef. Haa bu yayınevlerinin bazılarında iyi işler yapılıyor mudur, yapılıyordur tabii de ben yeni yazarlığa başlayan birine “Dur kardeşim önce tanınmak için bir şeyler yap” demeyi uygun görüyorum. İlle de bu arada kitabım olsun diyorsan da git google amcaya “Google kitap yayınlama” deyiver. Kitabını google kitap yayınlamada pdf olarak yükle e-book olarak kitabını yayınla. Gerçekten çok başarılı bir ortam, hem kitap yayınlamaya vereceğin parayla burada ki kitabının reklamını da yaparsan ummayacağın sonuçlar ortaya çıkabilir; kitabını İngilizceye çevirip yüklersen başarı şansın artar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir