Otizmle tanışmak-3

Otistik çocukların en büyük problemlerinden biri konuşarak anlatamadıklarını hırçınlık yaparak yansıtmaya çalışmalarıdır; şayet istedikleri bir yemek sofraya gelmemişse “Siz beni neden anlamadınız” dercesine kendini yerlere atmaya varana kadar ifade etmeye çalışırlar.

İşte çocuk daha küçükken bu davranış bozukluğu geçiştirilirse bizim zirvede yaşadıklarımızı yaşarsınız ki koca bir gencin hala bu hırçınlıkları yapmasının ne derece zorluklar yarattığını sanırım gözünüzün önüne getiriyorsunuzdur. Bu davranış bozuklukları çocuk daha küçükken değiştirilmeli aksi taktirde bunlar zamanla oturuyor ve otistik çocuk normal şeyler yaptığını düşünerek bunları yapmaya devam ediyor. Yani “Ben çocuğumu her çocuk gibi eğitim hayatına yetiştirmeliyim” derken gerçekten onun hayatı için çok daha önemli bazı şeyler kaçırılmış oluyor; bir eğitimci olarak bir daha söylemek istiyorum ; Lütfen değerli anne ve babalar bu çocuklar bırakın matematik öğrenmesinler, mutlu olsunlar, yaşamalarını devam ettirmeyi öğrensinler.

Günümüzün anne ve babaları bizden daha şanslı çünkü internet artık her türlü bilginin ebeveyn deneyiminin bulunabildiği bir ortam haline geldi. Biz zirveyi büyütürken maalesef bu kadar kaynak bulamıyorduk. Otizm bir mide sorunu gibi değil, bir vücut yaralanması gibi değil otizm karanlık bir dehlizde bir şeylerin olması ve elinizde bir küçük fenerle bunu anlamaya çalışmanız.

Biz otizm derdiyle uğraşırken “Bu nasıl bizim başımıza geldi” diye dövünürken zirve, biz yeni bir dertle uğraşmaya hazırlanıyormuşuz, bu öylesine bir kasırga yaratacaktı ki biz “Ah o otizmli günler” diyerek o günleri dahi arayacaktık. Yeni yazımda devam edeyim, görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir